Bilety Autokarowe, Bilety Lotnicze do Anglii. Tanie Bilety Anglia Polska Online.


Idź do treści

EasyJet - Rezerwuj Bilety Lotnicze EasyJet online lub telefonicznie.

Bilety LotniczeTanie Linie Lotnicze Easy Jet
Bilety do Anglii easyJet

easyJet to brytyjskie tanie linie lotnicze założone w roku 1995 z inicjatywy cypryjskiego Greka Steliosa Haji-Ioannou. Swoją działalność rozpoczęły dwoma dzierżawionymi Boeingami 737 – 200 i wahadłową obsługą kierunków: Londyn/Luton - Glasgow i Londyn/Luton - Edynburg. Rok później linie te posiadały już swoje pierwsze własne samoloty, które pozwoliły na otwarcie kolejnych połączeń – najpierw do Amsterdamu, a następnie do Nicei i Barcelony. Od samego początku easyJet jako przewoźnik był nastawiony na obsługę najbardziej atrakcyjnych turystycznie i biznesowo europejskich kierunków.

W 1997 roku uchodził już, za w pełni rentowne i dobrze rokujące na przyszłość przedsiębiorstwo. Jakby na potwierdzenie tej tezy easyJet otworzył swoją nową (poza lotniskiem w Luton) bazę w Liverpoolu, obsługującą m. in. loty do Amsterdamu. W marcu 1998 roku zarząd linii nabył 40% udziałów szwajcarskiego przewoźnika czarterowego TEA Basle, włączając go do swojej grupy pod nazwą EasyJet Switzerland z siedzibą w Genewie (na terenie tamtejszego portu lotniczego). Tym samym Genewa stała się pierwszą, poza Wielka Brytanią, bazą easyJeta. W grudniu 1999, linia ta została uznana – głosami czytelników magazynu ,,Businnes Traveller" – najlepszym tanim przewoźnikiem w branży lotniczej. Kolejne takie wyróżnienie easy Jet otrzymał w roku 2010.
Spektakularnym posunięciem kierownictwa linii było przejęcie borykającej się z kłopotami, istniejącej od roku 1998, linii lotniczej Go Fly. Go Fly posiadała bazę i hub na londyńskim lotnisku Stansted i obsługiwała głównie Europę Środkową. Przejęcie jej przez easyJeta w roku 2003 pozwoliło powiększyć własną flotę o 27 samolotów typu: Boeing 737 – 300, zyskać i otworzyć nowe bazy i rozwinąć pierwszą w Europie rozległą sieć transportu lotniczego. Wraz z zakupionymi nowymi samolotami Airbus A319 flota easyJeta, w roku 2005, przekroczyła liczbę stu maszyn. Największym pozabrytyjskim centrum operacyjnym stała się baza na berlińskim lotnisku - Schönefeld. Koniec pierwszej dekady XXI w. przyniósł dynamiczny rozwój firmy. Pozyskano kolejne bazy/huby na lotniskach m in. w: Madrycie (Barajas), Paryżu (Charles de Gaulle) czy Lyonie i zakupiono kolejne samoloty. W roku 2009 przewoźnik ten dysponował już flotą 175 maszyn, która obsługiwała ponad 400 połączeń z 27 krajami. Na ten okres - schyłek pierwszej dekady - przypadło odwrócenie proporcji obsługiwanych pasażerów. Po raz pierwszy, ponad 50% przewiezionych przez easyJeta pasażerów pochodziło spoza Wielkiej Brytanii i trend ten zaczyna dominować.

W chwili obecnej linię tą zaliczyć można do najprężniej działających przewoźników na rynku tanich linii lotniczych. Wraz z własną filią (Easy Jet Switzerland) posiada ona ponad 200 samolotów (głównie airbusów 319) i ponad 20 baz rozsianych w całej Europie, a największa z nich mieści się na lotnisku Gatwick. Regularnie obsługuje trasy łączące ponad 30 krajów i zatrudnia ponad 8,5 tys. osób.
W roku 2011 easyJet przewiózł ponad 55 mln pasażerów dzięki czemu uplasował się na drugim, po Ryanairze, miejscu w rankingu najskuteczniej działających tanich linii lotniczych.

EasyJet podobnie jak jego największy konkurent – wspominany Ryanair zapożyczyły model taniego latania od Southwest Airlines adaptując go tym samym do warunków europejskich. Wiele punktów działania jest zbieżnych z pierwowzorem ale istnieje między nimi jedna zasadnicza różnica. Otóż Southwest Airlines opierały swój biznes na flocie, której samoloty liczyły - średnio - ponad 14 lat, gdy tymczasem obaj tani europejscy przewoźnicy dysponują jedną z najmłodszych flot na świecie! Zarówno samoloty Ryanaira jak i easyJeta liczą średnio 2-3 lata. EasyJet nawet, jako średni wiek swoich maszyn podaje - 2,5 roku. Nowa flota to nowe technologie i co się z tym wiąże - tańsza obsługa i niższe koszty utrzymania. To także zaufanie pasażerów i ich bezpieczeństwo. Nowe maszyny również generują mniej zanieczyszczeń oraz hałasu. W najbliższym czasie flota easyJeta ma jeszcze zostać powiększona o nowe Airbusy A 319.

O prestiżu tego taniego przewoźnika, jakim cieszy się on na rynku lotniczym, może świadczyć fakt, iż został ostatnio partnerem linii Emirates. Dzięki temu partnerstwu zebrane w programie lojalnościowym Emirates – Skywards mile można wymienić na loty z siatki rozkładowej easyJet. Najtańsze loty można nabyć już za przebytych 7500 mil.


Zgodnie z polityką prowadzoną przez tanie linie easyJet nie przydziela pasażerom konkretnych miejsc na pokładzie samolotu. Są oni wpuszczani na pokład według kolejności w jakiej stawiają się do odprawy. A ściślej według grup pierwszeństwa. W pierwszej kolejności wpuszczani są na pokład podróżni z grupy oznaczonej symbolem SB (Speedy Boarding), następnie grupy SA (wymagający szczególnej opieki oraz rodziny – według modelu 2 osoby dorosłe z co najmniej jednym dzieckiem do lat 5), grupy A (podróżni, którzy dokonali odprawy online i pierwsza 30-tka pasażerów, która stawiła się na lotnisku) i grupa B (pozostali). Takie podejście przyspiesza wsiadanie do samolotu gdyż podróżni nie szukają na pokładzie przydzielonych im miejsc. A ma to kluczowe znaczenie gdyż postój samolotu na lotniskach easyJet ogranicza do niezbędnego minimum tak aby zredukować w sposób maksymalny opłaty lotniskowe. Z reguły loty powrotne odbywają się w czasie do 30 minut od przylotu do portu docelowego. To co jednak odróżnia EasyJeta od największych jego konkurentów – i przemawia na jego korzyść – to loty do głównych, a nie prowincjonalnych portów lotniczych. Na przykład, easyJet latając do Paryża korzysta z lotniska de Gaullea'a i Orly gdy tymczasem Ryanair wykorzystuje małe, oddalone o 75 km od francuskiej stolicy, lotnisko Beauvais-Tille.

Tanie bilety easyJet – ich dystrybucja odbywa się za pomocą strony internetowej – przygotowanej w przynajmniej 18 wersjach językowych, również w wersji polskiej - lub telefonicznie i jest bardzo prosta. Taki model dystrybucji eliminuje pośredników i związane z nimi dodatkowe koszty.

W cenę biletów easyJet - u nie wlicza się posiłków. Można je zakupić za dodatkową opłata na pokładzie samolotów.
Easyjet jako jeden nielicznych przewoźników nie określa limitu wagowego bagażu podręcznego. Należy przestrzegać jedynie jego wymiarów. W przypadku bagażu rejestrowanego dopuszczalna waga nie może przekraczać łącznie 20 kg.

W przypadku zbyt wczesnego przybycia na lotnisko (pod warunkiem dostępności miejsc) easyJet stwarza pasażerom możliwość lotu wcześniejszym samolotem lub lotu kolejnym lotem – za dodatkową opłatą - w przypadku spóźnienia się na lot. Przewoźnik zapewnia także pomoc pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej i niepełnosprawnym. Wszystkie te uwarunkowania sprawiają, że cieszy się on uznaniem i renomą wśród pasażerów. Przekłada się to na sprzedaż biletów, która kształtuje się na poziomie aż 85 % sprzedanych biletów na każdy lot.

Głównymi bazami easyJet i zarazem jego hubami (gwoli wyjaśnienia: hub, niczym piasta w kole, pełni rolę portu - centrum operacyjnego na danym obszarze oferującego przeloty rozchodzące się gwiaździście w wielu kierunkach, na podobieństwo szprych rowerowych) są lotniska:
Londyn - Luton,
Londyn - Gatwick,
Londyn - Southend,
Bristol,
Berlin - Schönefeld,
Genewa - Cointrin,
Edynburg,
Glasgow – International,
Londyn - Stansted,
Liverpool - John Lennon,
Lizbona,
Manchester,
Newcastle,
Nicea,
Belfast-International,
East Midlands,
Bazylea/Miluza-Fryburg,
Paryż - Orly,
Mediolan-Malpensa,
Madryt - Barajas,
Paryż - Charles de Gaulle,
Rzym – Fiumicino,
Tuluza,
Lyon - Saint-Exupéry

W Polsce linie lotnicze easyJet obsługuje lotnisko Kraków Balice.


Linie Lotnicze EasyJet obsługują następujące kierunki:

AFRYKA
Egipt (Sharm el-Sheikh, Hurghada,, Luxor),
Maroko (Agadir, Casablanca, Fez, Marakesz, Tangier).

AZJA
Cypr (Larnaka, Pafos),
Izrael (Tel Aviv),
Jordania (Amman),
Turcja (Stambuł, Izmir, sezonowo: Antalya, Bodrum, Dalaman).

EUROPA
- Austria (Innsbruck, Salzburg, Wiedeń),
- Belgia (Bruksela),
- Bułgaria (Sofia),
- Chorwacja (Dubrownik, Split, Zagrzeb, sezonowo Rijeka),
- Czechy (Praga),
- Dania (Kopenhaga),
- Estonia (Tallinn),
- Finlandia (sezonowo Helsinki),
- Francja (Ajaccio, Bastia, Biarritz, Bordeaux, Brest, sezonowo Grenoble, sezonowo La Rochelle, Lille, Lyon, Marsylia, Montpellier, Nantes, Nicea, Paryż - Charles de Gaulle, Paryż – Orly, Tuluza),
Gibraltar (Gibraltar - North Front Airport),
- Grecja (Ateny, Chania, Korfu, sezonowo Heraklion, sezonowo Kalamata, Kefalonia, sezonowo Kos, sezonowo Mykonos, sezonowo Rodos, sezonowo Santorini, Saloniki, Zaintos),
- Hiszpania (Alicante, Almería, Arrecife – Lanzarote, Asturia, Barcelona, Bilbao, Fuerteventura, sezonowo Ibiza, sezonowo La Coruna, Las Palmas de Gran Canaria, Madryt, Malaga, sezonowo Minorka, Murcja, Palma de Mallorca, Santiago de Compostela, Sewilla, Teneryfa Północ, Teneryfa Południe, Walencja),
- Holandia (Amsterdam, sezonowo Maastricht),
- Irlandia (Cork, Knock, Shannon)
- Islandia (Reykjavik),
- Kosowo (Prisztina),
- Luksemburg (Luksemburg),
- Łotwa (sezonowo Ryga),
- Malta (Malta - Luqa),
- Niemcy (Berlin Schönefeld i Berlin Brandenburg, sezonowo Brema, Kolonia, Drezno, Dortmund, Düsseldorf, Hamburg, Monachium),
- Polska (Kraków – Balice, sezonowo Warszawa, sezonowo Gdańsk),
- Portugalia (Faro, Lizbona, Madera – Funchal, Porto),
- Rosja (Moskwa - Domodiedowo),
- Rumunia (sezonowo Bukareszt – Baneasa i Bukareszt - Coanda),
- Słowacja (sezonowo Bratysława),
- Słowenia (Lublana),
- Szwajcaria (Bazylea/Mulhouse – Freiburg, Genewa, Zurych),
- Szwecja (Sztokholm – Arlanda, sezonowo Goteborg),
- Węgry (Budapeszt),
- Wielka Brytania (Aberdeen, Belfast – International, sezonowo Belfast - City, Birmingham, Bournemouth, Bristol, sezonowo Doncaster/Sheffield, sezonowo East Midlands, Edynburg, Glasgow, Inverness, Jersey, Leeds/Bradford, Liverpool, Londyn – Gatwick, Londyn – Stansted, Londyn – Luton, Londyn – Southend, Manchester, Newcastle, )
- Włochy (Alghero, Bari, Bolonia, Brindisi, Cagliari, Katania, Lamezia Terme, Mediolan – Linate, Mediolan – Malpensa, Neapol, sezonowo Olbia, Palermo, Piza, Rzym – Fiumicino, sezonowo Rzym – Ciampino, sezonowo Rimini, sezonowo Turyn, Wenecja, Werona).


Powrót do treści | Wróć do menu głównego